Ar miškas yra investicija?

Ar miškas yra investicija?

Nuo tada, kai 1991 metais paprastiems piliečiams buvo suteikta teisė susigrąžinti nekilnojamąjį turtą, daugybė jų atgavo savo ar tėvų prieš nusavinimą valdytą žemę. Tarp jų buvo nemažai tų, kurių nuosavybėn perėjo miškai. Toli gražu ne visi jie planavo atgauta valda rūpintis, todėl išaugo susidomėjimas miškų pardavimu.

Miško branda

Ruošiantis parduoti mišką daugelis žmonių padaro didžiulę klaidą ir blogai įvertina savo mišką. Retas, kuris žino, kada geriausia kirsti mišką, o kada palaukti iki kol miškas pasieks savo brandą – taps brandus ir atneš didelių pajamų. Kiekvienai medžių rūšiai yra nustatomas tam tikras minimalus medžių kirtimo amžius metais, kuris yra nustatytas „Miško kirtimo taisyklėse“. Pavyzdžiui, pušis, maumedis, uosis, klevas, bukas, guobiniai, priskirti IVA miškų grupei, yra kertami sulaukę 101 metų. III miškų grupėje – sulaukę 111 metų, II miškų grupėje atrankinio kirtimo būdu (kai iškertama tik subrendusi medžių rūšis) – 111 metų, II miškų grupėje atvejiniu kirtimo būdu (kai miškas kertamas keliais etapais ir dažniausiai visiškai iškertamas per 10 – 20 metų laikotarpį), sulaukus gamtinės brandos amžiaus – 171 metų ir t.t. Svarbiausia yra sulaukti tinkamo laiko ir neuždelsti, nes ąžuolo ar pušies kirtimą galima atidėti 10 – 20 metų, bet eglės, beržo ar kitų minkštųjų lapuočių medžių rūšių kirtimo atidėlioti negalima, nes dažniausiai jie supūna.

Miško privalumai

Vis dėlto, jei miško parduoti dar neketinate, kviečiame susipažinti su tokio sprendimo privalumais bei trūkumais.

Pliusai:

 • Be jokios abejonės, turėti mišką – tai valdyti turtą. Miškas gali pasitarnauti kaip užstatas norint gauti banko paskolą kitam dideliam pirkiniui įsigyti, pavyzdžiui, butui arba namui.
 • Iš dalies mišką galima palyginti su nedideliu verslu – tinkamai jį tvarkant ir investuojant, jis taps stabiliu pajamų šaltiniu. Kai kurie specialistai mišką įvardija kaip geresnę investiciją nei auksas.
 • Galite pasilikti visas nuosavybės teises ir parduoti medieną išsikirtimui, o paskui jį vėl atsiauginti.
 • Galite pakeisti miško žemės paskirtį.
 • Galite gauti valstybės arba ES paramą tam tikriems miškotvarkos projektams vykdyti arba miško technikai įsigyti.
 • Galite perduoti mišką savo giminaičiams paveldėjimo teise, kurie toliau juo rūpinsis.

Minusai:

 • Būdamas miško savininku už jį turėsite turėti mokėti mokesčius net tuo atveju, kai medieną išsikerta kitas asmuo ar įmonė.
 • Jums tenka visa atsakomybė už miško tvarkymą ir priežiūrą. Už taisyklių nesilaikymą jums gali grėsti baudos.
 • Mišku rūpintis bus sudėtinga, jeigu gyvenate toli nuo jo buvimo vietos, o ypač, jeigu gyvenate užsienyje.
 • Jūsų pareiga bus apsaugoti savo mišką nuo galimų vagysčių.
 • Neišmanydamas miškininkystės, galite likti apgautas šias paslaugas teikiančių įmonių, tačiau už pažeidimus kaip miško savininkas atsakysite jūs.

Taigi, kaip ir kiekvieno reikšmingesnio objekto valdyme, jums reikės žinių ir įgūdžių, kad turimas miškas netaptų jums našta, tačiau tinkamai jį prižiūrint, žinant, kada pasiekiama tam tikro miško branda, jūsų sprendimas gali su kaupu atsipirkti. Investicija – tai miškas ateity!

Palikite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *