III dalis: Kaip uždirbti iš savo investicijos?

III dalis: Kaip uždirbti iš savo investicijos?

Nuo seno miškas žmogui buvo naudingas dėl įvairiausių dalykų. Vienas svarbiausių ir labiausiai miško pirkėjus ir pardavėjus dominantis dalykas buvo atsiperkanti investicija į mišką. Visgi, miškas yra kiek kitoks turtas nei namas ar butas miesto centre. Miškas – išskirtinis nekilnojamasis turtas, kuris kiekvienais metais miško savininkui gali prikaupti maždaug 8,3 kub. m. medienos. Tai renkantis investuoti į jį, būtina žinoti pagrindines miško sąvokas, suprasti, kaip nustatoma miško vertė ir kuo pasikliauti norint, kad investicija neštų realias pajamas, o dalį pinigų būtų galima iškart susigrąžinti.

 

Ilgalaikė investicija

Perkant mišką daug kas priklauso nuo pačio investuotojo, jo noro domėtis ir turimų žinių apie miškus.  Kiekviena medžių rūšis skirtingai pasiekia savo brandą, bet iš esmės miškui užaugti reikia tarp penkiasdešimties ir šimto metų. Tik pasiekus atitinkamą miško brandą yra leistini miško kirtimai. Ar daug žmonių nusprendžia pirkti mišką anūkams ar vaikams, kad po šimto metų jie galėtų gauti iš jo kažkokios naudos? Pastaruoju laikotarpiu į mišką buvo beveik tik žiūrima kaip į trumpalaikę investiciją. Vyko masiniai miškų supirkinėjimai ir pardavinėjimai užsienio kapitalo įmonėms. Visgi, šiais metais, įsigaliojus miško plotus ribojantiems įstatymams, dauguma užsienio kapitalo įmonių pasitraukė iš Lietuvos. Dėl šios priežasties susiformavo nauja tendencija – miško pirkimas su ilgalaike perspektyva, kadangi šiuo metu yra žymiai lengviau realizuoti nedidelius, 1-2 ha miškelius, kuriuose būtų galimas ūkininkavimas.

Taigi, miškininkystės srityje nauja tendencija suformavo daugelio žmonių pasąmonėje pirkti mišką bent jau dešimčiai metų, po kurių miško savininkai yra atleidžiami nuo gyventojų pajamų mokesčio, kurį reikia sumokėti valstybei.

 

Naudą teikiančios medžių rūšis

Susiplanavus, kuriam laikotarpiui norima investuoti, reikia apgalvoti, ir kokį mišką reiktų geriau įsigyti. Miškas miškui nelygu. Jame augantys medžiai yra skirtingi ir nevienodai teikiantys pridėtinę vertę.  Specialistų teigimu, labiausiai apsimoka investuoti į ketvirtos grupės ūkinius miškus, kuriems subręsti būtų likę nuo 10 iki 20 metų. O labiausiai neapsimoka pirkti  antrosios grupės miškų – draustinių ir reakreacinių miškų, kuriuose ūkininkavimas yra beveik neįmanomas.

Taip pat, idealus variantas būtų, jog miške vyrautų beržynai arba spygliuočiai – eglės, pušys. Žinoma, miškas niekada nebus vienalytis, bet svarbiausia, kad kuri nors iš šių išvardintų medžių rūšių dominuotų miške, nes jų mediena yra populiariausia ir tuo pačiu paklausiausia rinkoje. Venkite baltalksnių ir kitų trumpo augimo medžių! Jie jokios pridėtinės vertės jūsų miškui neatneš. Pavyzdžiui, šiuo metu kai kurios miškus kertančios įmonės teigia, jog baltalksniai biržėje skaičiuojami nuline kaina. Tai reiškia, jog baltalksnio ruošos darbai kainuoja panašiai kiek ir medis yra vertas.

Atsirinkus mišką pagal jo sudėtį, kokie medžiai jame vyraus, svarbu patikrinti ir pačio miško drėgnumą. Miškas turi vyrauti normalaus drėgnumo (N) arba laikinai šlapios augavietės (L).

 

Kokio miško nereikėtų pirkti

Miške neturėtų būti pelkių. Nebent pelkė būtų kaip priedas prie miško ir nebūti įskaičiuojamas į miško kainos dalį. Taip pat yra ir su kirtavietėmis. Kirtaviečių neapsimoka pirkti, nes galimas daiktas kad reikės investuoti į jų atsodinimą, o tai būtų išlaidos be realios galimybės jas atsiimti ateityje. Deja, bet daugelis apsigauna su parduodamomis kirtavietėmis, nes jas siūlo už neįtikėtinai žemas kainas.

Taip pat, pirkti miško, kuris priklauso keliems savininkams, nerekomenduojama, nebent yra notariškai patvirtinta miško naudojimo tvarka bendrojoje nuosavybėje. Kitu atveju, nusipirkęs mišką žmogus su nenustatyta naudojimo tvarka, nežinos, kurioje vietoje yra jo miško dalis. Dažniausiu atveju dėl naudojimo tvarkos su miško savininkais neišeina susitarti net ir teisme, o parduoti tokį mišką tikrai nėra lengva.

 

Kaip pradėti gauti pinigų ką tik įsigijus mišką

Miško priežiūros darbai ne ką menkesnis dalykas nei miško išsirinkimas. Rekomenduojama iš karto nusipirkus mišką su žeme nieko nelaukti ir jame pradėti atitinkamą ūkinę veiklą. Pavyzdžiui, pagrindinius ar einamuosius kirtimus, jei jie tik yra leidžiami miške. Kad kirtimai būtų atliekami teisėtai ir nesukeltų problemų ateityje, reikia užsakyti miškotvarkos specialistų parengti miškotvarkos projektą ir atrėžti biržę. Toje atrėžtoje biržėje rekomenduojami ištisiniai matavimai, kuriuos atlikus mes sužinome tiksliausią įmanomą medynų tūrį. Gera žinia tiems, kurių miško sklypas yra mažesnis nei 3 ha ploto, nes jiems jokių miškotvarkos projektų nereikia.

Kad miško savininkas pradėtų gauti tiek pinigų, kiek iš tikrųjų turėtų gauti pagal atliktus skaičiavimus, jam nevertėtų pačiam kirsti miško ir pardavinėti medienos. Noras gauti kiek įmanoma daugiau finansinės naudos iš kirtimų, kai jau buvo įsigytas miškas ir išleista didelė pinigų suma, gali suteikti nuostolių. Dažnas atvejis, kai miško savininkai pagal gautus kirtimo dokumentus patys suskaičiuoja, kokią pinigų sumą jie turėtų gauti, nusamdo kirtėjus ir patys pradeda prekiauti mediena. Problema ta, jog neatlikus ištisinių matavimų, negali sužinoti tiksliai, koks medienos tūris yra biržėje, kurioje norima atlikti kirtimus. Tai miško kirtėjai ir medžius iš biržės traukiantys darbininkai skaičiuoja taip, kad jiems būtų kuo didesnė nauda. Taip pat neturint patirties sudėtinga nuspręsti kaip ir kokiais sortimentais pjauti rąstus, o po to – kam juos parduoti.

Taigi, svarbu negailėti skirti pinigų miškotvarkos specialistams. Turint tikslius matavimus bus galima atlikti sąžiningą ir pelningą stataus miško pardavimą. Pardavus nereikės galvoti, kodėl kiekis buvo mažesnis, nei tas, už kurį buvo sumokėta kitoms įmonėms, kurios atliko kirtimo darbus. Be to, specialistų teigimu, statų mišką labiausiai apsimoka parduoti aukcione. Vienas iš keleto aukcionų Lietuvoje – miskoaukcionas.lt. Pamatyk, kaip realiu laiku varžosi įmonės dėl įvairaus tipo miškų ir kaip yra keliamos jų kainos: https://www.miskoaukcionas.lt/aukcionai/

 

Ilgainiui pajamos gaunamos įvairiais būdais

Sprogus medienos kainų burbului šiais metais medienos kainos po truputį pradeda kilti. Po truputi brangsta ir brandūs miškai. Tai dar viena priežastis, dėl kurios reikėtų mišką pirkti ilgalaikei investicijai. Svarbu tik nepamiršti, jog turint brandų mišką būtina atlikti atitinkamus kirtimus pagal nustatytas Miško kirtimo taisykles. Žinant, kada geriausia kirsti, bus išvengiama tokių problemų, kaip medžių puvimas ar nepageidaujami kenkėjai (žievėgraužiai tipografai), kurie mažina medienos vertę.

Jei nekalbėtume apie planuojamą miško ar medienos pardavimą, vis tiek būtina rūpintis mišku ir jo neapleisti – atlikti retinimus, einamuosius kirtimus ir šviesinti jaunuolynus. Jei miškas bus apleistas, vėliau jį sutvarkyti ir suteikti jam tokios vertės, kurios norėtumėte, bus žymiai sunkiau ir brangiau. Be to, nereikia laukti trijų metų kaip parašyta Miškų įstatyme, mišką galima atželdinti bet kada, jei tik yra tai numatyta parengtame miškotvarkos projekte.

Taip pat, jei yra noras pinigus atgauti iškart, mišką naudingiausia parduoti aukcione. Tik ten miško pardavėjas gali būti užtikrintas, kad gaus kiek įmanoma aukštesnę kainą. Niekas nesiderės ar nemažins miško kainos. Internetinėje aukciono platformoje realiu laiku šimtai Lietuvos įmonių varžosi dėl miškų ir kelia jų kainas iki nematytų skaičių. Pavyzdžiui, neseniai aukcione buvo parduotas miškas už 105 tūkst. eurų, nors jo pradinė kaina buvo 70 tūkst. eurų. Ir tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių. Įsitikinkite patys: https://www.miskoaukcionas.lt/aukcionai

Iš viso, iš miško galima gauti daug pajamų įvairiais būdais – pardavus jį ar medieną, sulaukus tūrio prieaugio ar net kainų pokyčio. Svarbu, jog investuotojas žinotų pagrindinius dalykus apie patį mišką ir kuo pasikliauti norint už jį gauti daugiau. Praeitose blog’o dalyse apie investavimą į Lietuvos miškus, sudėta naudinga informacija, kurią būtina žinoti pradedančiajam investuotojui:

I dalis | Ką būtina žinoti pradedančiajam miško investuotojui. 

II dalis | Miško kainos skaičiavimas.

Palikite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *