Investavimas į Lietuvos miškus | II dalis: Miško kainos skaičiavimas

Investavimas į Lietuvos miškus | II dalis: Miško kainos skaičiavimas

Po 2020 m. priimtų įstatymų, varžančių miško plotus, specialistai teigia, jog investuoti į miškus naudingiau nei pirkti butą nuomai, o ir šiuo metu miškų kainos ypatingai palankios atsiperkančiai investicijai. Kad ilgalaikėje perspektyvoje miškas neštų naudą, pradedančiajam investuotojui reikia žinoti ne tik pagrindinius dalykus {nuoroda}, bet ir nesuklysti, apskaičiuojant miško vertę. Šiame Miško aukcionas {nuoroda} blog’o įraše bus atskleisti skaičiavimai ir pavyzdžiai, kurie padės tai tiksliai atlikti.

Svarbiausi dalykai vertinant mišką

Taigi, pats aktualiausias klausimas perkančiam mišką – kaip jį įsivertinti? Dažnas šioje srityje neturintis patirties žmogus daro klaidą ir bando vertinti savo mišką pagal vietą, kurioje miškas yra, taip pat pagal kitų miškų kainas, matomas įvairiuose skelbimuose internete. Visgi, taip miško objektyviai neįvertinsite!

Svarbiausias dalykas vertinant mišką yra duomenys. Kuo daugiau ir kuo tikslesnių jų turėsime, tuo geriau galėsime mišką ir įvertinti. Miško pardavimo specialistams patys reikalingiausi duomenys:

  • taksoraštis;
  • informacija apie į valdą patenkančių taksacinių sklypų plotus;
  • miško grupė.

Visą šią informaciją galima gauti iš Registrų centro {nuoroda} ir Valstybinės miškų tarnybos (VMT) {nuoroda}. Tiek Registrų centro, tiek VMT duomenis galima gauti ir elektroniniu būdu per savitarnos sistemas. Visgi, šie duomenys nėra labai tikslūs, tai būtina prieš priimant sprendimą į perkamą sklypą nusiųsti miškotvarkos specialistą gyvai miško apžiūrai.

Iš ko susideda miško vertė?

Turėdami duomenis ir atlikdami turto (šiuo atveju – miško) vertinimą miško pardavimo specialistai gali nustatyti tik vertę, o ne kainą. Kodėl? Kainą nustato rinka ir ji gali skirtis nuo pardavimo specialistų nustatytos vertės, priklausomai kokiu būdu turtas yra įsigyjamas.

Miško vertė susideda iš brandžių medynų vertės, nebrandžių medynų vertės ir miško žemės vertės. Toks skaičiavimas yra pats racionaliausias ir paprasčiausias.

Skaičiuodami brandžių medynų vertę pirmiausiai nustatome, kuriuose taksaciniuose sklypuose vyraujanti medžių rūšis yra pasiekusi brandą. Pavyzdžiui, IV grupės miškuose ąžuolas brandą pasiekia 121 metų, pušis, maumedis, uosis, klevas – 101, eglė – 71, beržas ir  juodalksnis –  61, drebulė – 51, baltalksnis – 31 metų amžiaus.

Formulė:

Miško vertė = kiekvienos medžių rūšies tūris (ha) X taksacinio sklypo plotas (ha) X kietmetrio medienos kaina EUR X likvidinio tūrio daugiklis

Apačioje lentelė, kurioje pateiktos orientacinės likvidinio tūrio kainos. Kad būtų paprasčiau skaičiuoti, galite kainas sumažinti apie 15% ir nereikės atlikti papildomo matematinio veiksmo skaičiuojant likvidinį tūrį.

  Ąžuolas Pušis Eglė Beržas Juodalksnis Drebulė Baltalksnis Uosis Klevas Kiti
Likvidinio tūrio daugiklis 0.83 0.86 0.85 0.82 0.81 0.85 0.86 0.82 0.82 0.82

O čia pateikiama kietmetrio medienos kaina eurais skirtingai pagal medžių rūšį:

Taip pat, iš VMT gavę taksoraštį sužinome miško grupę. Sujungiame duomenis ir jau galima pradėti miško vertės skaičiavimą.

Miško vertės skaičiavimas

Pvz.: Skaičiuosime 24 taksaciniame sklype augančių medynų vertę. Beržų tūris hektare 222.6, drebulių – 95.4.

Pradedame apskaičiuodami brandžių medynų vertę:

222.6 X 4,2 X 25 X 0,82 = 19,165.86 EUR
95.4 X 4,2 X 10 X 0,85 = 3,405.78 EUR
Bendra brandžių medynų vertė yra 22,571.64 EUR.

Vėliau skaičiuojame nebrandžių medynų kainą:

Ne vėliau nei per 10 metų kertamus medynus skaičiuojame taip pat kaip ir brandžius, tik už kiekvienus laukimo metus atimame po 5% nuo vertės. Pvz.: 95 metų pušynas, brandų mišką skaičiuotume po 30 EUR/m3, dabar skaičiuojame po 22,50 EUR/m3.

Medynus, kurie subręsta po daugiau nei 10 metų, skaičiuojame po 3 -10 eur/m3 priklausomai nuo sudėties. Spygliuočiai ir kietieji lapuočiai ~10 EUR/m3, minkštieji lapuočiai 5-7 EUR/m3, menkaverčiai minkštieji lapuočiai ~3 EUR/m3.

Miško žemės vertė  ilgą laiką buvo apie 500 EUR/ha. Visgi, šiuo metu potencialiausi kirtaviečių pirkėjai yra pasitraukę iš rinkos, tad žemės vertė dabar yra labiau teorinė. Grioviai, pelkės, žemė po elektros perdavimo linijomis nėra skaičiuojami. Beje, jei sklypą po kirtimų reikia želdinti, miško žemės vertė minusinė (atsodinimas kainuoja apie 1000 EUR/ha).

Svarbu! Šiuose skaičiavimuose neatsižvelgta į augaviečių drėgnumą ir derlingumą, bonitetus, kertamo medyno amžių ir dar daug kitų dalykų, su kuriais susipažinsite vėliau.

I dalis: Ką būtina žinoti pradedančiajam miško investuotojui

III dalis: Kaip uždirbti iš investicijos? – jau greitai!

Palikite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *