Ką reikia žinoti parduodant paveldėtą mišką

Ką reikia žinoti parduodant paveldėtą mišką

Miškas – toks turtas, kuris dažnai perduodamas iš kartos į kartą. Tai nekeista, turint omeny miško ilgaamžiškumą ir atsinaujinimo galimybes. Vis dėl to, paveldėję mišką ne visi žmonės nori jį prižiūrėti, eksploatuoti ir mokėti kasmetinius mokesčius. Dažnam miško savininkui, anksčiau neturėjusiam nieko bendra su miškininkyste, kyla klausimų, kaip tai padaryti tinkamai. Į juos atsakome šiame straipsnyje.

Kaip vykdomas miško pardavimas?

Kitaip nei parduodant kitą nekilnojamąjį turtą, miško pardavimas pasižymi tam tikrais savitais niuansais. Vienas jų – tai, kad jūsų miško valdos kaimynai, arba tie, kurių sklypai ribojasi su jūsiškių, turi pirmumo teisę jį įsigyti. Tai reiškia, jog, prieš siūlydami savo valdą rinkai, turite pirmiausia jį pasiūlyti savo miško sklypo kaimynams. Visa tai turi būti vykdoma oficialiai, informuojant atitinkamas tarnybas, šiuo atveju, Nacionalinę žemės tarnybą arba notarą, kuris tai padarys už jus.

Kaimynų teisė įsigyti mišką pirmumo tvarka apibrėžta Lietuvos Miškų įstatyme ir yra privaloma. Nacionalinė žemės tarnyba informuos jūsų kaimynus apie tai, kad jūsų sklypas parduodamas, ir jie turės nuspręsti, pasinaudoti pirmumo teise ar ne.

Bet kokiu atveju, jūs turėsite gauti vieną iš šių pažymų:

  • Dėl miškų ūkio paskirties žemės sklypo pardavimo pirmumo teisę turinčiam jį pirkti asmeniui – kai jūsų kaimynas apsisprendžia pirkti jūsų miško valdą.
  • Dėl siūlomo parduoti miškų ūkio paskirties žemės sklypo, kai šio sklypo nepageidauja pirkti asmenys, turintys pirmumo teisę jį pirkti – kai jūsų kaimynas nusprendžia nepirkti jūsų sklypo.

Gavę šią pažymą, galite pradėti ruošti pirkimo-pardavimo sutartį, kurią reikės sudaryti pas notarą. Šis procesas jau bus įprastas – jums reikės pateikti visus reikalingus dokumentus, kurie reikalingi parduodant nekilnojamąjį turtą. Tarp jų privalo būti šie:

  • Asmens tapatybės dokumentas.
  • Miško valdos nuosavybės pažymėjimas, patvirtinantis jūsų teisę į mišką, gaunamas Registrų centre.
  • Paveldėjimo dokumentai.
  • Žemės sklypo planas.

Pateikus šiuos dokumentus, notaras padės jums sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį.

Kokius mokesčius reikia mokėti?

Atkreipkite dėmesį į tai, kad pardavus mišką jums, kaip miško pardavėjui, teks susimokėti nustatytus mokesčius. Jeigu paveldėtą mišką nuosavybės teise valdėte ilgiau nei 10 metų, mokesčių išvengsite. Tačiau, jeigu parduodate šiam laikotarpiui dar nepraėjus, privalėsite sumokėti 15 procentų Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) nuo skirtumo tarp pirkimo ir pardavimo kainų. Jei miškas buvo paveldėtas, skirtumas skaičiuojamas tarp vidutinės rinkos vertės ir pardavimo kainos.

Palikite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *