Miško kaina – nuo ko ji priklauso?

Miško kaina – nuo ko ji priklauso?

Kokios miškų kainos vyrauja 2020 metais, ar jos didesnės nei praeitais metais, o gal mažesnės? Ar užmetus akį į mišką galima vienareikšmiškai pasakyti jo realią rinkos kainą? Deja, bet ne, nes tai priklauso nuo daugelio tarpusavy susijusių veiksnių. Tik visus juos teisingai įvertinus kiekvienais metais yra įmanoma paskaičiuoti galimą miško kainą ir sužinoti, yra vertas jūsų miškas . Toliau šiame straipsnyje bus aptariami veiksniai, turintys įtakos miško kainai.

Bet kuris pirkėjas, norintis įsigyti mišką, pirmiausia atkreipia dėmesį į tai, kaip greitai galės iš jo gauti naudą. Savaime suprantama, niekas neperka miško vien tik dėl jo grožio, bet tikisi jį kada nors ar greitu metu eksploatuoti ir parduoti medieną. Taigi, miškas miškui nelygu.

Kriterijai, turintys įtakos miško kainai

 • Miško vieta.
 • Miško pelkėtumas.
 • Dominuojančios medžių rūšys
 • Amžius.
 • Medžių aukštis.
 • Kamienų skersmuo.
 • Medžių tankumas.
 • Galimi gamtosaugos apribojimai.
 • Ekonominė ir rinkos situacija ir t.t.

Verta pažymėti, jog miškininkystės srityje dažni atvejai, kai medienos supirkėjai, pasinaudoję miško savininko žinių trūkumu, sugeba jį nupirkti už žymiai mažesnę kainą, nei yra reali miško vertė. Štai kodėl svarbu miško vertinimui pasitelkti specialistą su patirtimi, kuris, laikydamasis miško vertinimo taisyklių, gebės objektyviai įvertinti jūsų miško vertę. Miško aukciono miškų pardavimo specialistai turi informacijos apie panašaus miško sandorius ir gali padėti gauti aukščiausią įmanomą kainą aukcione. Be kita ko, jūsų miško kaina skirsis priklausomai nuo to, ar parduodate mišką su žeme ar išsikirtimui.

Stataus miško kaina

Parduodant statų mišką kirtimų vykdymui, jo pirkėjui labiausiai rūpės medžių rūšis ir amžius. Jaunas drebulynas niekada neprilygs pribrendusiam ąžuolynui, mat ąžuolo mediena parduodama bent kelis kartus brangiau. Aplinkos ministerija yra pateikusi valstybinio miško pardavimo kainas, pagal kurias galima orientuotis apie skirtingų medžių rūšių vertę, tačiau jas visuomet pakoreguoja rinkos paklausa ir pasiūla.

Be kita ko, reikėtų atkreipti dėmesį, jog nenukirsto miško kaina yra gaunama iš apvalios medienos kainos atėmus medienos ruošos ir pardavimo išlaidas. Paties miško vertinimo proceso metu nustatoma kertamų medžių tūris ir jų struktūra, ši informacija derinama su miškų urėdijos prekybos mediena kainomis, apskaičiuojamos ruošos išlaidos ir pateikiama galima miško kaina. Savaime suprantama, tai jūsų, kaip miško savininko reikalas, ar su ja sutinkate, nes galų gale ją nusistatysite jūs patys.

Miško kaina su žeme

Kai parduodate mišką su žeme, vienas pagrindinių veiksnių, lemsiančių kainą, bus tai, kaip seniai čia buvo vykdyti kirtimai, ir kaip gerai po jų buvo atkurtas miškas. Štai kodėl miško su žeme kaina kartais gali būti žemesnė nei parduodant statų mišką. Nusipirkdamas mišką su žeme, naujasis jo savininkas kartu įsipareigoja ir jį atkurti, kuo neturi rūpintis kirtimus vykdantis pirkėjas.

Kaip ir stataus miško atveju miškas vertinamas pagal:

 • Pastarųjų metų rinkos pokyčius.
 • Brandžių ir nebrandžių medynų tūrį bei vertę.
 • Prognozuojamas miško priežiūros išlaidas iki galimų kirtimų ir atkūrimo išlaidas po jų.
 • Prognozuojamus galimus retinamuosius kirtimus ir kitus faktorius.
 • Miško žemės vertę.

Be to, medynai ir žemės sklypas vertinami atskirai. Žemės kaina, skirtingai nei kitais atvejais, vertinama ne atsižvelgiant į rinkos kainą, bet į jos savybes, kurios daro įtaką miško augimui. Todėl, pavyzdžiui, status šlaitas ar itin drėgna, pelkėta žemė bus verti mažiau.

Kaip išlaikyti aukštą savo miško kainą?

 • Mišką prižiūrėti – valyti, nepalikti išvirtusių ar nulaužtų medžių, rūpintis jų būkle. Netvarkingą, apleistą mišką už aukštą kainą parduoti bus daug sunkiau. Tai itin aktualu tiems žmonės, kurie paveldėjimo ar panašiomis sąlygomis yra gavę miško, tačiau neketina užsiimti jo priežiūra. Tokiu atveju verčiau mišką parduoti profesionalams ir taip prisidėti prie bendros Lietuvos miškų būklės gerinimo.
 • Prižiūrėti šalia jūsų valdos esančius keliukus ir priešgaisrines juostas.
 • Stebėti medžių būklę, aptikti ir pranešti apie juos apnikusias ligas ar kenkėjus tol, kol jie neišplito.
 • Saugoti mišką nuo nelegalių kirtimų ir medienos vagysčių – už įvykdytus nelegalius kirtimus teks atsakyti jums, o pilnai ar dalinai iškirstas miškas tikrai nebus patrauklus pirkėjams.
 • Parduodant mišką išsikirtimui, iki galo išsiaiškinti, ar į siūlomą sumą įtraukti mokesčiai, kuriuos privalo sumokėti miško savininkas.
 • Stataus miško pardavimo atveju pasistengti, kad į kainą būtų įtrauktos miško priežiūros ir atsodinimo po kirtimų išlaidos.
 • Jokiu būdu neparduoti miško be sutarties; nesistengti ir nesileisti suviliojamam pasiūlymų apeiti įstatymus. Miškų pardavimus ir kirtimus atidžiai reguliuoja valstybė, tad vykdomi pažeidimai anksčiau ar vėliau išaiškės.
 • Neapsiriboti tik vienu ar dviem pasiūlymais, bet stengtis jų gauti kuo daugiau. Tai įmanoma dalyvaujant mūsų rengiamuose aukcionuose.
 • Leisti miško būklę ir vertę nustatyti nešališkiems miškininkystės specialistams, o ne pirkėjo pasiūlytiems asmenims.

Taigi, miško kainai turi įtakos begalė dalykų ir norint išlaikyti ją aukštą reikia idėti daug pastangų. Dažnai sukčiai ir apgavikai nori tik pasipelnyti iš žmonių. Juk miškas vertinga investicija. Atėjus laikui parduoti savo mišką siūlome kreiptis į mūsų aukcioną, nes pas mus pardavimas baigiasi sandoriu, o ne pažadais. Pardavimų vadybininkai rūpinasi viskuo, kad į jūsų sąskaitą būtų pervesta tiksliai tokia suma, už kurią įvyko aukcionas. Taip pat, aukcione prisiregistravusios įmonės yra sąžiningos, patikimos bei mokios. Jos statydamos už bet kurį mišką įsipareigoja jį ir pirkti. Įsipareigojimai – mūsų privalumas.

Pasitikėkite savo srities profesionalais ir gaukite aukščiausią kainą už savo mišką! Unikali miško kainos skaičiuoklė →